Obec Pernarec
Pernarec 62, 330 36 Pernarec
Byla vystavěna bohatými sedláky na paměť významné události v rodině...
1. Na rozhraní Krukanic a Pernarce pískovcový sloup, 3,50m vysoký, na podstavci s vydutým soklem a římsou, s attickou patkou a volutovou hlavicí, na níž spočívá hranolová kaplička s prohnutou stříškou; ve stranách kapličky nový obraz P. Marie a reliefy: Vera icon, Kavalerie a Ježíš s nápisem: ECCE HOMO. Na spodku kapličky: 1613/ S.E.P.E
2. Při cestě k Ničové (v Březí) pozdně gotická boží muka z poč. 17.století. Hranolovitý sloupek s kamennou kapličkou končící lomeným obloukem.
3. Před kostelem při cestě na Březí.
Barokní sloup z roku 1664, na hranolovém stylobatu s širokou římsou, má hlavici volutovou a na ní kapličku nahoře zaoblenou s novějším křížem. Na stylobatu monogramy: IHS, MAR (s probodeným srdcem) a nápis: IOHANN / FIRILON / 1664
4. Při silnici k Trpístům hranolový podstavec, na něm toskánský sloupek s kapličkou. Litinový kříž na kamenném soklu je u božích muk. Na podstavci letopočet 1719 - již zaniklý.
5. Směrem na Rozněvice pískovcový sloup z 18.století, na hranolovém stylobatu s římsou; na volutové hlavici kaplička s dvojitým křížem, reliefem krucifixu a novými obrázky svatých.
6. Za vsí u cesty na Čerňovice pískovcový barokní sloup z 2.pol. 18.století s oblým dříkem, hranolovým stylobatem, hlavicí a patkou římsovou a hranolovou kapličkou s výklenky a dvojitým křížem, jehož ramena končí trojlisty.
7. Na cestě k Málkovicím (na Markétě) pozdně barokní pískovcová boží muka mají hranolový sokl s římsou, na něm dřík s entasí a krychlovou hlavicí, ukončen polokoulí a křížem. Ve stěně reliéf Krista Trpitele. Pozdně barokní práce z r. 1806 (letopočet na hlavici).
8. Na křižovatce Pernarec-Úněšov pozdně gotická boží muka z 17.století. Hranolový sloupek 2x odstupňovaný přechází v sloupek a pod vrcholem znovu hranolový. Na něm kamenná kaplička končící lomenným obloukem. Později přemístěna z nepřehledné křižovatky blíže do vsi.
Sommer VI, 292
Dunder 1.c. 253;
Pam. arch. II., 175;
Čechy IX., 112;
Podlaha, Posv. místa II., 306
Rkp. sbírka topogr. v archivu Muzea král. čes.
Na faře: matriky od r. 1648
Pamětní kniha od r. 1833 (stará ztracena již v 18.století)
Základní sestava památek z r. 2007
Seznam nemovitých kulturních památek okresu Plzeň - sever
Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři.
Je-li tříska ze zeleného buku na den Všech svatých vyťatá suchá, následuje zima mírná, je-li vlhká, následuje zima mokrá.